niedziela, 8 marca 2015

"Dług" w reżyserii Krzysztofa Krauze


Film nakręcony w 1999 r., bazuje na wydarzeniach, do których doszło w Polsce w połowie lat 90. XX wieku. Bahaterami filmu są Adam i Stefan- młodzi, dynamiczni biznesmeni, ktorzy planują otworzyć nowoczesną fabrykę. Kiedy okazuje się, że nie otrzymają pożyczki, ich ambitny plan staje pod znakiem zapytania. Wtedy niespodziewanie na scenie pojawia się Gerard, dawny sąsiad Stefana i przedsiębiorca, który deklaruje chęć udzielenia stosownej pożyczki. Proponowane przez niego warunki są jednak nieatrakcyjne i bohaterowie postanawiają odrzucić tę ofertę. To początek dramatu obu mężczyzn. Gerard zaczyna bowiem domagać się spłaty nieudzielonej koniec końców pożyczki. Chcąc wyegzekwować pieniądze, nęka ich i ich rodziny, doprowadzając bohaterów na skraj załamania psychicznego. Adam i Stefan, w poczuciu osamotnienia i braku jakiegokolwiek wsparcia, podejmują desperacką próbę uwolnienia się od fikcyjnego długu. Próbę, która znajdzie tragiczny finał i na zawsze odmieni ich życie.
Zdzisław Pietrasik w recenzji Długu na łamach tygodnika „Polityka”: „[…] każdy z widzów doskonale wie, że mógłby znaleźć się w podobnej sytuacji. Jest to syndrom braku wiary w skuteczność naszego wymiaru sprawiedliwości, i nie jest w tym wypadku istotne, czy te opinie są w pełni uzasadnione. Panuje dość powszechne przekonanie, że liberalne prawo chroni przestępców, a nie ofiary”.
,,Dług" to dramat psychologiczny, wstrząsające studium błędnego koła terroru i strachu. W Polsce film ten wzbudził gorące dyskusje o sprawiedliwości oraz bezradności prawa i organów państwa w obliczu nowych przestępstw.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz